Zgodnie z polską Ustawą o Rachunkowości, rok obrotowy i dzień bilansowy są ważnymi terminami związanymi z prowadzeniem sprawozdań finansowych przez przedsiębiorstwa.
Artykuł 3 ust. 1 ustawy określa, że rok obrotowy jest to okres, w którym przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność gospodarczą i składa sprawozdania finansowe.
Zazwyczaj rok obrotowy trwa 12 miesięcy, ale przedsiębiorstwo może również ustalić inny okres, nieprzekraczający 18 miesięcy. Wybór długości roku obrotowego zależy od preferencji i potrzeb przedsiębiorstwa, jednak musi być zgodny z zasadami rachunkowości.
Art. 3 pkt. 9
roku obrotowym – rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres
trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do
celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa,
na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła
działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi
rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami
rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku
zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być
dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy
Art. 3 pkt. 10
dniu bilansowym – rozumie się przez to dzień, na który jednostka sporządza
sprawozdanie finansowe
Dzień bilansowy
Zgodnie z UoR jest to ostatni dzień roku obrotowego, w którym przedsiębiorstwo sporządza swoje sprawozdanie finansowe. W tym dniu przedsiębiorstwo ustala stan swoich aktywów, pasywów, przychodów i kosztów, które zostaną odzwierciedlone w sprawozdaniu finansowym. Sprawozdania finansowe powinny odzwierciedlać dokładny obraz sytuacji finansowej i wyników działalności przedsiębiorstwa w określonym okresie.
Rok podatkowy a rok obrotowy?
Rok obrotowy to okres, w którym przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność gospodarczą.
Może on być ustalony według preferencji przedsiębiorstwa i nie musi pokrywać się z kalendarzowym rokiem. Jest to okres, w którym przedsiębiorstwo generuje przychody, koszty, prowadzi transakcje handlowe i sporządza swoje sprawozdania finansowe.
Rok podatkowy to okres, w którym przedsiębiorstwo składa swoje zeznanie podatkowe i rozlicza się z podatków. W wielu krajach rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym rokiem i trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
Rok podatkowy nie zawsze jednak pokrywa się z rokiem kalendarzowym istnieją wyjątkowe sytuacje takie jak np. założenie działalności gospodarczej w połowie roku kalendarzowego i w tej sytuacji – następuję wydłużenie roku podatkowego.
Wydłużenie roku podatkowego, a deklaracja CIT?
Zeznanie roczne CIT-8 jest składane po zakończeniu roku podatkowego, czyli do końca 3. miesiąca roku następnego. Jeśli podatnik zdecyduje się na wydłużenie pierwszego roku podatkowego, pierwsze zeznanie CIT-8 będzie obejmowało okres od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku następnego.
Przykład
Jeśli działalność rozpocznie się w drugiej połowie 2023 roku, a podatnik zdecyduje się na wydłużenie pierwszego roku podatkowego, formularz CIT-8 będzie składany za okres od dnia rozpoczęcia działalności w 2023 roku do końca 2024 roku, w terminie do końca marca 2025 roku.
Możliwość łączenia ksiąg…
Dodatkowo, zgodnie z artykułem 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, jednostka, która rozpoczyna działalność w drugiej połowie roku obrotowego, może połączyć księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten rok z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za następny rok. W ten sposób pierwszy rok podatkowy, który jest przedstawiony w zeznaniu rocznym CIT-8, będzie odpowiadał pierwszemu roku obrotowemu w sprawozdaniu finansowym (oba dokumenty będą składane w tym samym roku za ten sam okres).
Poniżej przykład jak wypełnić formularz CIT-8
Veritas in numeris
Tradycyjnie na sam koniec łacińska sentencja, dziś wybór padł na: „Veritas in numeris” co oznacza prawda w liczbach. W kontekście sprawozdawczości finansowej oznacza, że dokładne i wiarygodne informacje finansowe są kluczowe dla zrozumienia i oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Sentencja podkreśla, że liczby nie kłamią i stanowią podstawę dla podejmowania świadomych decyzji biznesowych.