Rodzaje działalności gospodarczych w USA

W przeciwieństwie do polskiego Prawa Handlowego w Stanach Zjednoczonych wyróżniamy tylko cztery typy prowadzenia działalności gospodarczej, z czego ostatni typ jest stosunkowo nowy.

  1. SOLE PROPRIETORSHIP
  2. PARTNERSHIP
  3. CORPORATION
  4. LIMITED LIABILITY COMPANY (LLC)

Sole Proprietorship jest odpowiednikiem jednoosobowej działalności gospodarczej – samozatrudnienie. Ma to swoje wady i zalety. Amerykanie zwykli mawiać w tej sytuacji: „Business is the owner and owner is the business” i to stwierdzenie idealnie opisuje esencje prawną tego typu działalności.

Odpowiadamy całym swoim majątkiem bez względu na nasze intencje i działania. Z drugiej strony jedyne co nas obliguje w tym typie prowadzenia działalności to płacenie podatku i działanie zgodne z literą prawa. Warto mieć osobne konto stricte dla prowadzenia działalności choćby przez wzgląd na IRS (Internal Revenue Service – Urząd Podatkowy USA) i odpowiednio rozliczać przychody i wydatki, czyli typowe bookkeeping.

Partnership – odpowiednik Sole Proprietorship ale prowadzony z partnerem. Podobny prawnie do naszej polskiej spółki komandytowej, z tymże prawnie nie definiuje w żaden sposób zakresu odpowiedzialności partnerów. Może być ona dzielona po połowie lub z większym, bądź mniejszym zakresem każdego z osobna. Każdy partner rozlicza się osobno z Urzędem Podatkowym poprzez złożenie Tax Return (zwrot podatku). Przychód jest opodatkowany.

Corporation – właścicielem korporacji są akcjonariusze skupujący udziały. Co oznacza, że przynajmniej raz w roku należy zorganizować walne zgromadzenie akcjonariuszy – Town Hall. Korporacje są zobowiązane publikować sprawozdania finansowe, a także wszelkie ruchy finansowe są widoczne dla społeczeństwa. Akcjonariusze nie odpowiadają jednakże prawnie za działalność korporacji o ile nie mają do tego prawnych kompetencji podobnie jak w polskim Prawie Handlowym z pewnymi wyjątkami: na przykład w polskim Prawie Handlowym istnieje sytuacja, gdzie osobista odpowiedzialność akcjonariusza spółki akcyjnej nie zostaje wyłączona w odniesieniu do zobowiązań spółki akcyjnej w organizacji. Przychód jest opodatkowany, a dywidenda wypłacana posiadaczom akcji.

LLC – stosunkowo nowy typ działalności gospodarczej w USA. Jest to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Właściciele spółki nie odpowiadają własnym majątkiem za jej działania. Przychód jest opodatkowany, podobnie jak w przypadku korporacji wszelkie ruchy finansowe są widoczne dla społeczeństwa.