Odpowiedzialność podatkowa nabywcy

Jak podaje art. 105a ustawy o podatku VAT:

Art.  105a.  [Solidarna odpowiedzialność podatnika z podmiotem dokonującym dostawy towarów]

1. 

 Podatnik, [..] na rzecz którego dokonano dostawy towarów, [..] odpowiada solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy za jego zaległości podatkowe, w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę dokonaną na jego rzecz, jeżeli w momencie dokonania tej dostawy podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę lub jej część nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego.

2. 

 Podatnik miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę towarów lub jej część nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego, jeżeli okoliczności towarzyszące tej dostawie towarów lub warunki, na jakich została ona dokonana, odbiegały od okoliczności lub warunków zwykle występujących w obrocie tymi towarami, w szczególności jeżeli cena za dostarczone podatnikowi towary była bez uzasadnienia ekonomicznego niższa od ich wartości rynkowej.

Od tej reguły są jednak pewne wyjątki:

a) nabycie to jest dokonywane na stacjach paliw lub stacjach gazu płynnego, do standardowych zbiorników pojazdów używanych przez podatników nabywających te towary, do napędu tych pojazdów,

b) dostawy tych towarów dokonuje podatnik dostarczający gaz przewodowy za pośrednictwem własnych sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych;

5) do nabycia towarów udokumentowanego fakturą, w której kwota należności ogółem przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, przy czym do przeliczania na złote kwot wyrażonych w walucie obcej stosuje się zasady przeliczania kwot stosowane w celu określenia podstawy opodatkowania;

W skrócie można powiedzieć iż:

  • Jeśli firma dostarcza towar innej firmie, może ponosić odpowiedzialność za zaległości podatkowe tej drugiej firmy.
  • Odpowiedzialność ta występuje, gdy firma, która otrzymuje towar, wiedziała lub miała powody, by przypuszczać, że podatek od tej dostawy może nie zostać zapłacony.
  • Powody takie mogą wynikać z podejrzanie niskiej ceny towaru w porównaniu z rynkową wartością.
  • Istnieją jednak wyjątki, na przykład dla stacji paliw lub gazowych, gdy towar jest używany do standardowych celów.
  • Jeśli firma wykaże, że warunki nie miały wpływu na niezapłacenie podatku, odpowiedzialność nie będzie miała zastosowania.

Faktura to oficjalny dokument, który dokumentuje transakcje handlowe, czyli sprzedaż towarów lub usług.

Zgodnie z Art.  106a.  [Faktura] i Art.  106b.  [Obowiązek wystawienia faktury] możemy stwierdzić że:

  • Faktura to oficjalny dokument, który dokumentuje transakcje handlowe, czyli sprzedaż towarów lub usług.
  • Podatnicy muszą wystawiać faktury w określonych sytuacjach, aby udokumentować transakcje, na przykład gdy sprzedają towary lub świadczą usługi dla innych podatników podatku.
  • Faktura musi być wystawiona również w przypadku otrzymania zapłaty przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru.
  • Niektóre transakcje, takie jak sprzedaż zwolniona od podatku, nie wymagają wystawienia faktury.
  • Jeśli nabywca towaru lub usługi chce, podatnik musi dostarczyć fakturę dokumentującą transakcję, chyba że jest to sprzedaż rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej.
  • W przypadku wystawienia faktury z błędem, organ podatkowy może nałożyć dodatkowe zobowiązanie podatkowe na podatnika.

Faktura VAT to nieodłączny element każdej transakcji handlowej. Stanowi ona potwierdzenie dokonania sprzedaży towarów lub świadczenia usług, a także pełni istotną rolę w rozliczeniach podatkowych. Wystawiana przez sprzedawcę, czyli podatnika VAT, faktura jest skierowana do nabywcy i zawiera szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzonej transakcji.

Obowiązek wystawienia faktury

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, podatnik VAT jest zobowiązany wystawić fakturę w określonych sytuacjach. Dotyczy to przede wszystkim sprzedaży towarów i usług na rzecz innych podatników podatku VAT, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze. Faktura jest także niezbędna w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość oraz przed otrzymaniem całości lub części zapłaty.

Wyjątki od obowiązku wystawienia faktury

W niektórych sytuacjach podatnik nie musi wystawiać faktury. Dotyczy to na przykład sprzedaży zwolnionej od podatku VAT na podstawie odpowiednich przepisów. Jednak w przypadku żądania wystawienia faktury przez nabywcę, podatnik jest zobowiązany do jej wystawienia, nawet jeśli nie jest to wymagane przepisami.

Konsekwencje błędnie wystawionej faktury

Wystawienie faktury z naruszeniem przepisów podatkowych może prowadzić do poważnych konsekwencji dla podatnika. Organ podatkowy może nałożyć na niego dodatkowe zobowiązanie podatkowe, a w skrajnych przypadkach, gdy wystawienie faktury z błędem jest uznawane za przestępstwo skarbowe, mogą zostać podjęte odpowiednie kroki prawne.