Sporządzanie raportów NBP dla podmiotów prawnych mających udziały za granicą

Na podstawie Rozporządzenia MRiF w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej wydanego na podstawie ustawy: Prawo dewizowe możemy przeczytać iż, aby określić obowiązek sporządzania sprawozdań, konieczne jest sprawdzenie, czy suma aktywów i pasywów wynikających z obrotu zagranicznego dewizami nie przekroczy wartości określonych w rozporządzeniu.

Informacje dotyczące stanów aktywów i pasywów oraz dane potrzebne do obliczenia progu sprawozdawczego wyrażone w walutach obcych zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenia, przelicza się na złote, stosując średnie kursy tych walut ogłoszone przez NBP w ostatnim dniu roboczym danego roku lub kwartału. Jeżeli NBP nie ogłosiło kursu danej waluty obcej w tym dniu, stosuje się ostatnio ogłoszony kurs tej waluty.

Rezydenci, których łączna kwota aktywów i pasywów na koniec roku przekracza 300 mln złotych, są zobowiązani do przekazywania miesięcznych sprawozdań na określonych formularzach do 20 dni po zakończeniu miesiąca. Natomiast gdy łączna wartość aktywów i pasywów nie przekracza 300 mln złotych, rezydenci przekazują NBP sprawozdanie w terminie do 26 dni po zakończeniu kwartału.

[..] art. 2

pkt. 7. Rezydenci, których dotyczy obowiązek sprawozdawczy, oraz przedsiębiorcy wykonujący działalność kantorową przekazują NBP dane na formularzach, zwane dalej „sprawozdaniem”.

Podmiot prawny musi przygotować:

  1. Raporty walutowe: raporty dotyczące transakcji walutowych, takie jak zakup i sprzedaż walut obcych, zarówno w gotówce, jak i na rachunkach bankowych. Te raporty są przesyłane do NBP i zawierają informacje o kwotach, kursach wymiany i datach transakcji.
  2. Raporty o saldach środków pieniężnych: należy dostarczać raporty, które pokazują saldo środków pieniężnych na rachunkach bankowych firmy. Te raporty są ważne dla monitorowania płynności finansowej przedsiębiorstwa.

[…]

art. 4

[…]

pkt. 3. Jednostki, o których mowa w ust. 1 i 2, posiadające na początek lub koniec roku co najmniej 10% głosów w organie stanowiącym podmiotu mającego siedzibę za granicą, przekazują NBP roczne sprawozdania na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia (czyli formularz AZ-IB przyp. Cezary Klonowski), w terminie do dnia 31 maja roku następującego.

WZÓR – FORMULARZ AZ-IB

W formularzu tym należy wykazać dane dotyczące: posiadanych bezpośrednio przez podmiot sprawozdawczy udziałów i udziałowych papierów wartościowych w podmiotach będących nierezydentami z grupy podmiotów powiązanych kapitałowo oraz informacje o oddziałach zagranicznych podmiotu sprawozdawczego.

Raportowanie do GUS

Oprócz wyżej wymienionych podmiot prawny musi raportować do Głównego Urzędu Statystycznego poprzez sporządzanie:

  1. Sprawozdań finansowych: należy przygotować roczne sprawozdania finansowe, takie jak bilans, rachunek zysków i strat oraz informacje dodatkowe. Te dokumenty przedstawiają stan finansowy firmy na koniec roku podatkowego.
  2. Raporty podatkowe: raporty podatkowe, takie jak deklaracje VAT (podatek od towarów i usług), deklaracje PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) i CIT (podatek dochodowy od osób prawnych). Te raporty są składane do odpowiednich organów podatkowych.

Wszelkie informacje możemy znaleźć na stronie NBP, łącznie z aktami prawnymi do czego zapoznania się gorąco zachęcam ponieważ nieznajomość prawa szkodzi (Ignorantia iuris nocet).