Generally Accepted Accounting Principles definiują pojęcie leasingu operacyjnego i finansowego na podstawie określonych kryteriów, dzięki którym jesteśmy w stanie określić czy mamy do czynienia z leasingiem finansowym czy też z operacyjnym. Wszystkie te kryteria w mniejszym lub większym stopniu odnoszą się do czasowości użytkowania przedmiotu w ekonomicznym tego słowa znaczeniu lub przeniesienia własności. Zainteresowanych odsyłam do ASC 842
Pierwszym i podstawowym kryterium będzie kryterium dotyczące czasu trwania umowy. Tutaj najważniejszy jest okres ekonomicznego użytkowania – jeśli jest znacząco krótszy niż wynika to z jego specyfikacji mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym. W przeciwnym razie, gdy okres trwania umowy jest zbliżony do szacowanego okresu ekonomicznego użytkowania, bardziej prawdopodobne jest, że mamy do czynienia z leasingiem finansowym.
Możemy też ustalając rodzaj leasingu posiłkować się kryterium dotyczącym wartości prezentowanej na bilansie – ja to nazywam kryterium bilansowym: Jeśli wartość prezentowana na bilansie aktywa leasingowego jest znacznie niższa niż szacowana wartość rynkowa przedmiotu leasingu, to wskazuje na leasing operacyjny. W przypadku leasingu finansowego, wartość prezentowana na bilansie będzie zawsze zbliżona do szacowanej wartości rynkowej przedmiotu leasingu.
Wartość rezydualna – w przypadku leasingu operacyjnego, ryzyko związane z wartością rezydualną (wartością pozostałą) ponosi leasingodawca. Natomiast w przypadku leasingu finansowego, ryzyko to jest przenoszone na leasingobiorcę, co oznacza, że leasingobiorca jest odpowiedzialny za wartość pozostałą.
Kryterium dotyczące opcji przedłużenia umowy: leasing operacyjny będzie nosił znamiona przedłużenia na umowie – które będą korzystne dla leasingobiorcy, a leasing finansowy nie będzie miał w ogóle takiej możliwości lub będzie ona mocno ograniczona
Kryterium dotyczące przeniesienia tytułu własności: Jeśli umowa leasingowa przewiduje przeniesienie tytułu własności przedmiotu leasingu na leasingobiorcę po zakończeniu okresu leasingu, to bardziej prawdopodobne jest, że mamy do czynienia z leasingiem finansowym.
W przypadku konieczności profesjonalnej oceny jak zawsze odsyłam do specjalistów – powyższy poradnik ma charakter rozeznania.
Komentarz do “Leasing operacyjny czy finansowy na gruncie US GAAP?”